Újabb, ezúttal 2000 milliárd dolláros gazdasági csomagot állított össze Joe Biden amerikai elnök, amelynek fő célja az infrastruktúra fejlesztése és az éghajlatváltozás elleni küzdelem.
Az amerikai foglalkoztatási terv lényege, hogy korszerűsíti a közlekedési infrastruktúrát, az utakat, a hidakat és a repülőtereket. A csomag részeként többek között 621 milliárd dollárt költenének az utak és hidak felújítására, tömegközlekedésre, elektromos töltőállomások telepítésére és egyéb közlekedési infrastruktúra fejlesztésre. További 111 milliárd dollárt szánnak a főbb vízvezetékek cseréjére és a csatornahálózat korszerűsítésére. A szélessávú internetet 100 milliárd dollárért juttatnák el az ország minden részébe, és szintén 100 milliárd dollárból korszerűsítenék az elektromos hálózatot. A csomag 100 milliárd dollárt irányoz elő új állami iskolák építésére és a meglévő épületek felújítására.
Adóemelés
A csomagra szánt pénz egy részét Biden adóemeléssel teremtené elő, a társasági adó kulcsát 21-ről 28 százalékra akarja emelni, ami 15 év alatt 15 milliárd dollár pluszt jelent. Ezen túl az Egyesült Államok új kormányzata a társasági nyereségadó globálisan koordinált emelését akarja: egy úgynevezett globális minimum adót vezetne be, amelynek mértéke 21 százalék lenne. Ennek célja, hogy az amerikai cégeket ellenérdekeltté tegye abban, hogy a nyereségüket külföldre vigyék.
A republikánusok az adóemelések miatt természetesen ellenzik a tervet, hiszen ez részben semmissé tenné Trump adócsökkentését. A terv körüli csatározások lesz a következő időszak legforróbb tőzsde témája, mert túl azon, hogy néhány vállalat a plusz kormányzati megrendelésekkel jól jár, az általános adóemelés összességében negatívan hat a tőzsdei cégek megítélésre.