A Biontech-et (és a Moderna-t) a Tesla-hoz hasonlítottam már több írásomban is. Abszolút rászolgált erre a két vállalat, mert a saját iparágában forradalmian új technológiát honosított meg, az egész világon a neve az innovációval forrt össze, az árfolyam pedig elképesztő – bár fundamentálisan teljesen megalapozott – szárnyaláson van túl. Az árfolyam szárnyalásával az értékeltség is kilőtt a holdra, különösen a Moderna értékeltsége szakadt el teljesen a realitásoktól, de a Biontech P/E mutatója is nagyon magasra szökkent, jóval 50 fölé.
A befektetők a növekedési részvényeket díjazzák. Ahogy az autógyártók közt a hagyományos gyártók tőzsdei teljesítménye gyenge maradt, úgy a hagyományos gyógyszergyártók is leszakadtak. Ám volt egy autógyártó, a Volkswagen, amely sikeresen áll át az elektromos autó forradalomra, és ezt a befektetők is – a Tesla-hoz képest jókora késéssel – egy parabolikusan emelkedő árfolyamgörbével jutalmazták 2021. első felében.
A Pfizer a gyógyszergyártók Volkswagenje
Van egy hagyományos gyógyszergyártó, amelyet a befektetők még 2021. első felében is hagyományos gyógyszergyártóként kezeltek, az ennek megfelelő értékeltséggel: 20-as visszatekintő P/E, csak semmi izgalom. Hiába jelentette meg a kiváló gyorsjelentését, amelyben az előretekintő P/E 10-12 körüli szintre csökkent, a korábbi paradigmában gondolkodó befektetők nem nagyon mozdultak rá. Ez a gyorsjelentés már július 29-én megjelent a Pfizertől. A Biontech remekbe szabott gyorsjelentése kellett ahhoz, hogy a befektetők rádöbbenjenek: a Pfizer minden innovációban egyenrangú partnere a Biontech-nek, csak a múltja miatt összehasonlíthatatlanul nagyobb tőkeerővel. Nem függetlenül persze a Biontech egekbe szökkenő értékeltségétől, a befektetők rátaláltak a növekedési potenciálhoz képest rendkívül olcsó Pfizerre – a tegnapi 5%-os emelkedés már paradigmaváltást jelent a befektetők gondolkodásában.
A Pfizer gyorsjelentése
Az amerikai gyógyszergyártó bevétele 18,98 milliárd dollárra nőtt, ami 92 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. Egyértelműan a koronavírus-vakcina volt az ugrásszerű növekedés hajtóereje, ha a koronavírus-vakcinától tisztítjuk a számokat, abban az esetben 10 százalékkal emelkedett volna a Pfizer bevétele év/év alapon.
A második negyedévben a koronavírus-vakcinából 7,8 milliárd dolláros bevétele volt a Pfizernek; a gyógyszergyártó felfelé módosította a prognózisát, 2021-re már 33,5 milliárd dolláros bevételt jósol a koronavírus-vakcinájából. A teljes cégre most 78-80 milliárd dollár közötti bevételt vár a gyógyszergyártó 2021-ben. Ebből a két adatból jól látszik, hogy az összbevételnek már majdnem a fele származik az új, innovatív mRNS technológiából – úgy, hogy az első negyedévben még csak felfutóban volt az értékesítés. Az egy részvényre jutó eredmény 3,95-4,05 dollárra emelkedhet, szemben a korábbi 3,55-3,65 dolláros prognózissal. (Érdemes ebből az adatból P/E-t számolni, amelyet fentebb én már írtam.)
Érdemes összevetni a fenti számokat a Biontech gyorsjelentésben szereplőkkel! Látható, hogy a közös vakcinából elért bevétel, és realizált nyereség a Pfizer esetében magasabb, azaz a vakcinabizniszből nagyobb szeletet hasít ki a Pfizer, mint a Biontech!
Technika
A kiváló Biontech gyorsjelentés ezt a részvényt is magával húzta felfelé. A későn ébredők a már meglehetősen drága, és nagyot rallyzó Biontech és Moderna helyett rátaláltak erre a részvényre, és tegnap 5%-os emelkedéssel megtörtént a paradigmaváltás a részvény megítélésében.
Réssel folytatta, ez akár a kimerülési rés is lehet. Az RSI extrém értéket kezd felvenni, egy kis pihenő jót fog tenni neki. A május-július közepe közti oldalazás egy zászló, ebből tört ki fel, amely emelkedés a tegnapi mozgással begyorsult. Célszerű lehet egy követő stoppal menni az ár után.

A heti charton egy ford. fej-váll, szép kitörés! Ebből 52 a célár, az eredeti elemzés szerinti célár tartható. Ugyanakkor itt is nagyon magas már az RSI, némi pihenő ráférne.

A havi chartról meg ne is beszéljünk, az már túl merész előrejelzés.
(Olvasóim mondhatják, hogy ezt miért most, immár 20%-os rally után mondom, miért nem mondtam akkor, amikor 40$ alatt volt az árfolyam. Mondtam, folyamatosan ezt szajkóztam, de természetesen azoknak, akik kíváncsiak a tanácsaimra a megadott feltételek szerint – vagyis a saját ügyfeleim. Jelenleg minden ügyfelem tele van 40$ alatt vásárolt Pfizer részvénnyel, miközben már a Biontech részvényeken 50-100%-os hasznot realizáltunk…)
(Az elemzésben hivatkozott elemző chartokat hozzáférhetővé tettem az olvashatóság kedvéért, alapesetben azok csak az ügyfeleim számára hozzáférhetők.)